Blog

Utylizacja styropianu - gdzie wyrzucać i jak utylizować

Styropian to tworzywo sztuczne o budowie komórkowej, otrzymywane przez uformowanie granulek spienionego polistyrenu. Materiał ten jest powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu, a także sektorze budowlanym. Właściciele nieruchomości i firm remontowych często zastanawiają się, jak powinna przebiegać prawidłowa utylizacja styropianu. Gdzie należy wyrzucać produkty wykonane z tego materiału?

Styropian jest używany codziennie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i zakładach przemysłowych, firmach produkcyjnych czy branży budowlanej. Z polistyrenu wytwarza się między innymi opakowania na schłodzone lub podgrzane produkty spożywcze, jednorazowe kubki, tacki i talerze. Materiał ten jest również wykorzystywany do ocieplania ścian, podłóg i posadzek, stropów i innych elementów budynków wymagających izolacji. Mieszkasz w Krakowie lub okolicach i zastanawiasz się, w jaki sposób można legalnie pozbyć się pozostałości styropianu? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Jak utylizować styropian?

W przypadku opakowań oraz jednorazowych naczyń sprawa wydaje się prosta. Według przyjętego w Krakowie systemu gospodarki odpadami komunalnymi, niezabrudzone opakowania styropianowe można wyrzucać do pojemników oznaczonych kolorem żółtym, czyli tam, gdzie zbierany jest między innymi papier, tektura, gazety, folie opakowaniowe, opakowania metalowe lub wielomateriałowe.

Z kolei utylizacja styropianu będącego pozostałością po termomodernizacji budynków mieszkalnych może stanowić duży problem dla właścicieli nieruchomości. W jaki sposób należy postępować z odpadami poremontowymi? Według aktualnie obowiązującego systemu gospodarki odpadami komunalnymi, mieszkańcy Krakowa mogą skorzystać z usług tzw. Lamusowni, czyli nowoczesnego punktu odbioru surowców wtórnych oraz odpadów nietypowych, których nie można wyrzucić do zwykłego pojemnika na odpadki. Znajdujący się przy ul. Nowohuckiej 1 d Zbiorczy Punkt Gromadzenia Odpadów jest obsługiwany przez Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania sp. z o.o. i pozwala mieszkańcom pozbywać się w sposób legalny odpadów, a także chroni środowisko naturalne.

Utylizacja styropianu – Kraków i okolice

Odbiorem i profesjonalną utylizacją styropianu zajmują się również wyspecjalizowane podmioty, które dysponują własnymi pojazdami przystosowanymi do transportu nietypowych odpadów. Firma DPR działająca na terenie Krakowa oraz w odległości do 30 km, zajmuje się wywozem styropianu zaklasyfikowanego do trzech kategorii:

  • 15 01 02 – opakowania z tworzyw sztucznych,
  • 17 06 04 – styropian używany w budownictwie,
  • 17 06 01, 17 06 03 – inne materiały izolacyjne.

Pracownicy podstawiają kontenery na odpady pod wskazany adres, a następnie wywożą je do miejsca utylizacji. Koszt usługi jest uzależniony od wielkości pojemnika oraz czasu, na jaki klient decyduje się go wynająć. Z usług tego typu korzystają nie tylko klienci indywidualni, ale również przedsiębiorstwa czy firmy budowlane.