Blog

Wywóz odpadów nietypowych w podkrakowskich gminach

Wywóz odpadów nietypowych zaprząta głowy mieszkańców podkrakowskich gmin, takich jak Wieliczka, Skawina czy Michałowice. W jaki sposób można legalnie pozbyć się wielkogabarytowych mebli, gruzu, skutych kafelków czy pozostałości po stolarce okiennej? Co zrobić z innymi odpadami, powstającymi w trakcie remontu, przeprowadzki czy opróżniania mieszkań po poprzednich lokatorach? Przedstawiamy praktyczne informacje.

Odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców to podstawowe zadanie gminy, do którego wypełniania zobligowane są najniższe szczeblem jednostki samorządu terytorialnego. Obowiązek wynika z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. A co z pozostałymi rodzajami odpadów, których nie można wrzucić do zwykłego kosza? Mieszkańcy podkrakowskich miejscowości mają kilka opcji do wyboru.

Wywóz odpadów – Wieliczka, Skawina, Michałowice

Na terenie każdej gminy znajdują się specjalne punkty odbioru odpadów, które przyjmują określone ilości śmieci poremontowych, odpadów wielkogabarytowych i innych. Jak funkcjonuje tego typu wywóz odpadów w Skawinie lub innych podkrakowskich gminach?

Działający w Skawinie PSZOK, czyli Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, przyjmuje rocznie do 1200 kg odpadów segregowanych i tyle samo odpadów niebezpiecznych. Selektywnie zbierane są nie tylko odpady wielkogabarytowe, ale również odzież, tekstylia czy odpady zielone. Podobne zasady mają PSZOK-i w innych podkrakowskich gminach.

Skorzystanie z tego typu usług to dobre rozwiązanie w przypadku niewielkiej ilości śmieci, gruzu, pozostałości po remoncie, zużytych baterii, starych opon, przeterminowanych leków, a także niesprawnego sprzętu elektronicznego. Dla mieszkańców dużą niedogodnością może być jednak konieczność samodzielnego dowiezienia odpadów na miejsce. Również do ich rozładunku zobowiązany jest sam dostawca.

Na terenie podkrakowskich gmin co jakiś czas organizowany jest również odbiór odpadów nietypowych – najczęściej odbywa się na wiosnę. Harmonogramy odbioru dostępne są na stronach internetowych urzędów lub bezpośrednio w ich siedzibie.

Prywatny wywóz odpadów w Skawinie i innych podkrakowskich gminach

Wywóz odpadów w Krakowie, ale także w ościennych gminach – Wieliczce, Michałowicach czy Skawinie – organizują również firmy prywatne, m.in. DPR, która wypożycza specjalne kontenery o różnej pojemności – 6m3 na gruz, a także 6m3 i 10m3 na śmieci pobudowlane. Obszar działania przedsiębiorstwa obejmuje teren Krakowa i sąsiadujących gmin – do 30 km. Pracownicy firmy przywożą pojemniki bezpośrednio do klientów, a następnie zabierają odpady na wysypiska lub do miejsca utylizacji. DPR oferuje również usługi profesjonalnego opróżniania pomieszczeń, sprzątania piwnic i strychów, z których korzystają osoby chcące sprzedać nieruchomość lub uprzątnąć ją po poprzednich lokatorach. Firma dysponuje flotą pojazdów przystosowanych do transportu odpadów, a duże doświadczenie pracowników oraz atrakcyjne ceny wywozu odpadów w Skawinie, Wieliczce i innych gminach sprawiają, że dużo osób korzysta z takich usług.