Blog

Ciekawostki o recyklingu

Z biegiem lat nauczyliśmy się znacznie poważniej podchodzić do zagadnienia recyklingu. Wynika to z troski o nasze środowisko i też w pewnej mierze z różnych regulacji płynących z Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że recykling jako swego rodzaju odrębna dziedzina przemysłu mocno się rozwija. Nasza wiedza o tym zjawisku opiera się na podstawach, dlatego prezentujemy intrygujące ciekawostki o recyklingu.

Segregacja śmieci na 100%

W pewnym niewielkim miasteczku w Japonii, gdzie liczba ludności nie przekracza 2000 mieszkańców, postanowiono w ramach eksperymentu podjąć się próby recyklingowania 100% odpadów i śmieci. Cel ten mieszkańcy zamierzają osiągnąć w 2020 roku. Aby jego realizacja była możliwa, lokalna społeczność musiała mocno rozszerzyć zakres segregacji odpadów. Aktualnie segregują śmieci aż do 34 pojemników! Wydaje się, że taka sztuka wymaga wielkiego uporu – więc komu, jeśli nie Japończykom powinno się to udać? Czy wyobrażacie sobie tak szeroką segregację w Polsce?

Biodegradowalne produkty

Coraz bardziej poszerza się lista dostępnych produktów biodegradowalnych. Dzisiaj na rynku dostępne są na przykład opakowania ekologiczne z otrębów, liści palmowych, trzciny cukrowej czy po prostu drewniane. Są to produkty, które rozkładają się nieporównywalnie szybciej niż te z tworzywa sztucznego i podlegają w 100% recyklingowi na nawóz. Niestety w porównaniu do najpopularniejszych tworzyw sztucznych są znacznie droższe. Mimo to, coraz częściej w takich właśnie naczyniach możemy zjeść posiłki oferowane przez food trucki.

Ekologiczne obuwie

Kolejna ciekawostka o recyklingu dotyczy obuwia. Pewna hiszpańska firma wypuściła na rynek w pełni biodegradowalne buty. Do jego produkcji wykorzystano naturalnie występujące polimery, skamieniałe materiały organiczne oraz pochodzący z recyklingu karton i naturalne włókna. Buty występują w kilku wersjach kolorystycznych i kosztują raptem 10 euro. Ale co najważniejsze, można je spokojnie wyrzucić, nie martwiąc się tym, że zanieczyszczają środowisko. Wręcz przeciwnie, po rozłożeniu się wzbogacą glebę. Mogą też zostać poddane recyklingowi, w efekcie powstały w ten sposób materiał może zostać wykorzystany po raz kolejny.

Pomnik trwalszy niż ze spiżu – z plastiku

Tak właśnie o spiżu sklejał rymy kiedyś Horacy, tyczyło się to jego spuścizny literackiej. Pewnie każdy z nas kiedyś marzył o tym, żeby coś po sobie na tym świecie zostawić i wygląda na to, że faktycznie, wielu z nas coś po sobie coś zostawiło. Na przykład plastikową butelkę. Ten nasz pomnik będzie się rozkładał około 500 lat. Pozostaje pytanie, ile takich pomników zaśmieca naszą planetę?

Recykling ratuje drzewa

Około 60 kilogramów makulatury pozwala uchronić przed ścięciem jedno drzewo. Nie oznacza to, że jeżeli przyniesiemy stos gazet do skupu to automatycznie jedno drzewo przeżyje – ale dzięki temu, wycinanie drzew przebiega wolniej. W każdym domostwie znajdziemy duże ilości niepotrzebnej makulatury. Niestety, aby mogła być poddana recyklingowi, trzeba samodzielnie ją zawieźć do skupu. A te z kolei nie są tak powszechnie dostępne. Dlatego ciężko się dziwić ludziom, że nie chce im się jechać niekiedy kilkanaście kilometrów aby oddać makulaturę do punktu skupu. Nie każdy ma też taką możliwość. Być może gdyby raz na jakiś czas włodarze miast i miejscowości organizowali wywózkę makulatury, udałoby się jeszcze bardziej spowolnić proces wycinania drzew?

Recykling to w dzisiejszych czasach jedno z najbardziej potrzebnych ogniw przemysłu. Zostało ono poniekąd wymuszone przez poziom zanieczyszczenia środowiska, ale abstrahując od powodów – w tym momencie najważniejsze są efekty, które dzięki recyklingowi osiągamy. A te są potężne – na rynku pojawia się coraz więcej produktów wyprodukowanych właśnie dzięki odpowiedniemu przetworzeniu odpadów. Recykling rozwija się z roku na rok, a nam jako konsumentom powinno szczególnie zależeć na tym, aby jak najwięcej produktów można było przetworzyć w tym procesie. Ciekawostki o recyklingu to natomiast dobry sposób, aby spojrzeć na to zjawisko z nieco innej – ciekawszej – strony.