Blog

Kontener na gruz przy placu budowy

Remont mieszkania czy domu zwykle nie ogranicza się tylko do malowania ścian. Często prace są bardzo zaawansowane i wiążą się z powstawaniem niemałych ilości gruzu, którego usunięcie może być kłopotliwe. Dobrym rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z usług profesjonalnych firm, które podstawią specjalny kontener, a następnie wywiozą go razem z zawartością. Pojawia się jednak pytanie: jaki kontener na gruz wybrać?

Do wywozu odpadów budowlanych oraz tych, które powstają na skutek prac remontowych, wykorzystywane są specjalne pojemniki. Firmy świadczące usługi w tym zakresie mają do dyspozycji kontenery o różnej objętości. Pytanie o to, jak duży kontener na gruz wybrać, jest zatem bardzo często zadawane pracownikom takich firm przez niedoświadczonych klientów.

Jak dobrać rodzaj kontenera?

W większości firm możemy zamówić kontenery na gruz o standardowej pojemności sześciu lub siedmiu metrów sześciennych. Doskonale sprawdzają się one w przypadku nie tylko gruzu, ale również ziemi, więc wykorzystywane są najczęściej podczas niewielkich prac remontowych bądź porządkowych. Jeśli jednak zależy nam na tym, aby firma odebrała od nas jednorazowo większą ilość odpadów, należy zdecydować się na wynajem kontenera o większej pojemności – wynoszącej co najmniej dziesięć metrów sześciennych.

Decydując się na zamówienie kontenera, warto pamiętać, że wybrać można te z pokrywą bądź bez. To, na jaki kontener ostatecznie postawimy, uzależnione jest od rodzaju odpadów, które zamierzamy w nim umieszczać. Kontenery z pokrywą to dobry wybór, jeśli zamierzamy wyrzucać resztki kafelków, płyt gipsowych bądź pustaków. Trzeba pamiętać, że pod wpływem wody mogą one nabierać jeszcze większej masy bądź – tak jak płyty gipsowe – po prostu się rozpuszczać. Kontenery bez pokrywy poleca się wówczas, gdy wywozić zamierzamy gruz, ziemię, beton lub zmieszane odpady budowlane.

Objętość kontenera a cena

Czy większy kontener oznacza zawsze większą cenę? Wszystko zależne jest od cennika firmy, z której usług zdecydowaliśmy się skorzystać. Wiele firm świadczących usługi wywozu gruzu, śmieci czy odpadów poremontowych decyduje się na stosowanie stałej opłaty zależnej od wielkości kontenera, który został dostarczony klientowi.

Natomiast na ostateczny koszt wynajęcia kontenera na gruz zwykle duży wpływ ma również okres, na jaki wynajmiemy kontener, czy ewentualne zamówienie usług dodatkowych, związanych przykładowo z opróżnianiem strychów i piwnic, które zwykle wyceniane są indywidualnie. Dlatego zawsze przed podpisaniem umowy z wybraną firmą należy bardzo dokładnie dopytać o cenę usługi. Pozwoli to uniknąć późniejszych nieporozumień.