Blog

Do czego można wykorzystać gruz

Niedawno przeprowadzałeś remont mieszkania lub budowę domu? Zapewne więc zostało Ci sporo odpadów w postaci gruzu i innych śmieci budowlanych, które absolutnie nie mogą znaleźć się w śmietniku – jest to zagrożone wysokimi karami. Zatem – co zrobić z gruzem? Rozwiązania są dwa – możesz go wykorzystać lub skorzystać z usług firmy zajmującej się wywozem tego typu odpadów. W jaki sposób można go wykorzystać? Dowiedz się!

Przestrzeń ogrodowa a gruz budowlany

Gruz budowlany możemy wykorzystać m.in. w ogrodzie, a dokładniej mówiąc – do stworzenia małej architektury. Świetnie się sprawdza jako materiał do budowy skarp czy pagórków. Jeśli zadbamy o to, by był dobrze usypany, a także przykryty właściwym surowcem, to może służyć do wykonania kaskady. Możemy połączyć go także z oczkiem wodnym, co da rewelacyjny efekt! Oczywiście z gruzu budowlanego możemy stworzyć też mały murek wokół domu.

Gruz budowlany do utwardzenia gruntu

Bardzo często wykorzystuje się również gruz budowlany do utwardzenia gruntu. Tylko na takim gruncie nawierzchnia może spełniać swoje funkcje. To szczególnie ważne w przypadku posesji, które znajdują się na uboczu, natomiast droga dojazdowa nie jest w najlepszym stanie. Jeśli nie zadbamy o utwardzenie gruntu, to nawierzchnia niestety nie będzie stabilna i szybko dojdzie do erozji. Gruz znakomicie się sprawdza także na podjazdach, do wyrównywania terenu np. pod altanę lub do utwardzania podłoża przydomowej ścieżki.

Drenaż terenu a gruz budowlany

Ogród położony w bardzo wilgotnym miejscu to dość duży problem, ponieważ woda jest odpowiedzialna za niszczenie roślin. Może ona pochodzić np. z dachów bądź nieprzepuszczalnych nawierzchni. Jeśli zależy nam na roślinach, to warto stworzyć profesjonalny drenaż – a tutaj przydatny będzie gruz. Z jego wykorzystaniem można stworzyć studnię chłonną, czyli dół, który wypełnia się kamieniami lub gruzem.

Gruz budowlany – idealny na taras

Planujesz mieć piękny taras? Z pewnością zatem przyda Ci się gruz, który doskonale nadaje się do utwardzenia podłoża tarasu.

Niwelacja terenu – czy przydatny jest gruz budowlany?

Podczas budowy domu nierzadko zachodzi konieczność przeprowadzenia niwelacji działki. Czasem trzeba jedynie wyrównać działkę – i wtedy zbędny jest nam gruz budowlany. Jeśli jednak należy ją nadsypać, to gruz budowlany idealnie się sprawdzi! Pamiętajmy jednak, by nie postępować lekkomyślnie – jeśli w miejscu, w którym chcemy rozsypać gruz, będziemy niedługo przeprowadzać prace ziemne, to powinniśmy zrezygnować z tego pomysłu, bowiem gruz to znacząco utrudni!

Co zrobić z niepotrzebnym gruzem?

Jak widać, istnieje sporo sposobów na wykorzystanie gruzu budowlanego. Jednak co w sytuacji, gdy nie chcemy z nich skorzystać lub wykorzystaliśmy je, ale i tak pozostał nam ten odpad? Wtedy warto znaleźć firmę, która zajmuje się kontenerowym wywozem gruzu. Takie firmy jak nasza DPR z Krakowa działają praktycznie w każdym większym mieście!

Wystarczy zamówić kontenery na gruz, które firma wynajmująca dostarczy we wskazane miejsce. Następnie nie pozostaje nic innego jak zapełnić pojemniki. Gdy to już się stanie, to wystarczy skontaktować się z pracownikami firmy realizującej wywóz gruzu, która przyjedzie i odbierze odpady. Nasza krakowska firma ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie, dlatego warto jej zaufać! Już dziś skontaktuj się z nami i pozbądź się zalegającego gruzu i nie narażaj się na mandat z powodu składowania odpadów! Czekamy na kontakt z Twojej strony!