Blog

Jeśli planujesz budowę domu lub jego remont, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będziesz musiał pozbyć się odpadów w postaci gruzu. Niezależnie od tego, czy będzie go niewiele, czy też sporo, musi to być całkowicie legalny sposób. Absolutnie nie powinniśmy umieszczać go w zwykłych śmietnikach. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być kontenery lub worki na gruz. Co jest lepsze? Dowiedz się!

Czym są worki na gruz i kiedy warto je wybrać?

Big bag to nic innego jak duży worek na gruz, który jest wykonany z wytrzymałej i trwałej tkaniny polipropylenowej. Często jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wynajem kontenera na gruz. Jest bardzo pojemny – w jednym worku mogą się zmieścić nawet 2 tony odpadów!

Worki na gruz mają mnóstwo zalet. Jedną z najważniejszych jest fakt, że są one tanie. Ten koszt jest dużo niższy niż przypadku kontenerów. Poza tym mieści się w nich sporo odpadów i są bardzo wytrzymałe. Nie są jednak bez wad – czasem ulegają uszkodzeniom. Najczęściej są wybierane podczas remontów mieszkań, gdy powstało niewiele gruzu i innych odpadów. Nierzadko wykorzystuje je się także tam, gdzie nie można postawić kontenera – np. z powodu braku miejsca.

Do Big Baga możemy wrzucać nie tylko gruz, ale również mnóstwo innych odpadów. Do tej grupy zaliczamy m.in. tworzywa sztuczne, złom, szkło, odpady podlegające segregacji, czy odpady biodegradowalne.

Kiedy lepszym wyborem są kontenery na gruz?

Najprawdopodobniej każdy z nas chociaż raz widział ogromne kontenery na odpady budowlane. Są to duże metalowe pojemniki, które są w stanie pomieścić bardzo wiele. Zazwyczaj są wykonywane z wysokiej klasy materiałów, dzięki czemu są odporne na różne czynniki zewnętrzne. Na ich wynajem powinniśmy zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy mamy do wywiezienia duże ilości odpadów. Możemy w nich umieszczać gruz, trudne do utylizacji przedmioty, meble i wiele innych. W zależności od naszych potrzeb powinniśmy wybrać właściwy typ kontenera – firmy wynajmujące kontenery najczęściej proponują ich bardzo dużo!

Wynajem kontenera na gruz wiąże się z wieloma zaletami. Co najważniejsze, wszystkim zajmie się firma wynajmującą tego typu pojemniki. Najczęściej oferują one kompleksowe usługi i pomagają już na etapie podstawienia kontenera pod wskazany adresu, zajmują się jego załadowaniem, wywiezieniem oraz legalną utylizację gruzu. Pracownicy takich przedsiębiorstw doskonale wiedzą, jak ważne jest dotrzymywanie terminów w tej branży, dlatego zawsze są punktualni, dzięki czemu wynajmujący nie muszą się o nic martwić!

Co grozi za nielegalny wywóz gruzu?

Niestety wciąż nie wszyscy wiedzą, że konkretne typy odpadów należy zutylizować we właściwy sposób. Wiele osób wrzuca je do ogólnodostępnych śmietników lub co gorsza – wywozi do lasu. Nie jest to jednak legalne. Poza tym grożą za to wysokie kary! Według prawa nielegalny wywóz śmieci może wiązać się z mandatem w wysokości od 20 do nawet 5000 złotych. Co więcej, niedozwolone jest też składowanie dużych odpadów – tutaj mandat karny może wynieść do 1500 złotych. Lepiej zatem postępować zgodnie z przepisami prawa i pozbywać się gruzu w legalny sposób z pomocą specjalistycznej firmy.

Reasumując, kontener na gruz to najlepsze wyjście, gdy mamy do usunięcia naprawdę duże ilości odpadów i chcemy pozbyć się ich jak najszybciej. Worki na gruz natomiast powinniśmy wybrać, gdy tych śmieci jest niewielka ilość oraz nie zależy nam na ich szybkim usunięciu.