Blog

Jak urządzić małe pomieszczenie gospodarcze - najlepsze metody

Pomieszczenia gospodarcze w domu jednorodzinnym mogą pełnić rolę dodatkowej przestrzeni do przechowywania domowych sprzętów lub stanowić połączenie pralni, pokoju do prasowania i spiżarni. Chcesz urządzić funkcjonalne i praktyczne pomieszczenie gospodarcze? Sprawdź nasze pomysły!

Jakie funkcje może pełnić pomieszczenie gospodarcze?

Dobrze zaprojektowane pomieszczenie gospodarcze jest doskonałym zapleczem mieszkania i zdecydowanie podnosi komfort życia jego mieszkańców. W domach jednorodzinnych z reguły umieszcza się w nim piec centralnego ogrzewania oraz kocioł na wodę – wówczas pełni funkcję kotłowni. To nie jedyny sposób wykorzystania dodatkowej przestrzeni – w pomieszczeniu gospodarczym może też znaleźć się miejsce na pralkę, suszarkę, deskę do prasowania i żelazko. Często znajdują się tam również domowe akcesoria potrzebne do sprzątania – szczotki, szufelki, mopy, wiadra, chemia gospodarcza oraz różnego rodzaju sprzęty i przedmioty niezbędne w każdym domu – rowery, sprzęt sportowy, opał czy przetwory. Optymalnie zaprojektowane pomieszczenie gospodarcze pozwala przechowywać wszystkie przedmioty poza częścią mieszkalną, co sprzyja zachowaniu w domu ładu.

Jak urządzić pomieszczenie gospodarcze?

Sposób urządzania pomieszczenia gospodarczego jest uzależniony od funkcji, jaką ma pełnić. Jeśli chcemy zaprojektować funkcjonalną pralnię, należy pamiętać o doprowadzeniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, zapewnieniu odpływów, a także odpowiedniej wentylacji sprzętów AGD (pralki i suszarki). Sprawne przewody wentylacyjne to podstawa, dobrze też, gdy w pomieszczeniu znajduje się okno. Pralnia powinna także posiadać kratkę ściekową, która przyda się w razie wycieku wody z urządzeń.

Z kolei w przypadku pomieszczenia przeznaczonego na spiżarnię, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w solidne regały oraz pojemne pudełka i skrzynki do przechowywania słoików z przetworami, suchych produktów czy zapasów wody. A jak urządzić pomieszczenie gospodarcze pełniące funkcję składzika? Żeby optymalnie wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni, warto zainwestować np. w wiszące półki i wieszak na rower, który pozwoli zawiesić jednoślad na ścianie lub pod sufitem.

Jak urządzić małe pomieszczenie gospodarcze?

Ściany pomieszczenia gospodarczego powinny być pokryte zmywalną farbą lub łatwymi w utrzymaniu czystości płytkami ceramicznymi. Podłoga również powinna być odporna na działanie czynników zewnętrznych, np. wody. Przed rozpoczęciem wszelkich prac remontowych i urządzaniem należy przede wszystkim gruntownie posprzątać to pomieszczenie. W przypadku małego metrażu każdy centymetr podłogi czy ściany jest na wagę złota, dlatego usunięcie wszystkich zalegających tam niepotrzebnych rzeczy jest tak istotne.

Jeśli nie chcesz wykonywać ciężkich prac samodzielnie, skorzystaj z firmy oferującej usługę kompleksowego sprzątania mieszkań, która wypożycza pojemniki i worki na odpady, a także pomaga w załadowaniu kontenerów oraz wywiezieniu ich do miejsca utylizacji. Specjalistyczne firmy dysponują flotą pojazdów przystosowanych do wywozu odpadów budowlanych i wielkogabarytowych, dzięki czemu przygotowanie i uporządkowanie pomieszczenia gospodarczego przebiega bardzo sprawnie. Na terenie Krakowa sprzątanie mieszkań i innych pomieszczeń oraz wywiezienie odpadów po porządkach oferuje miejscowa firma DPR.