Blog

Gdzie wyrzucić parę z dachu - sposoby na wywóz papy

Papa to odpad szczególnie kłopotliwy – nawet w porównaniu do gruzu czy ziemi. Wyjaśniamy, gdzie wyrzucić papę z dachu, by uniknąć kar związanych z jej nieprawidłowym składowaniem i utylizacją.

Zbliżające się wielkimi krokami lato to czas idealny na remont dachu. Coraz częściej decydujemy się na usunięcie papy i zastąpienie jej nowoczesnymi membranami, które nie tylko zapewniają lepszą ochronę, ale też cechują się większą trwałością. Wymiana pokrycia dachowego wiąże się jednak z koniecznością utylizacji papy, z której wykonana była poprzednia warstwa. Wbrew pozorom może to okazać się źródłem sporych problemów. Papa nie powinna bowiem trafić ani do pojemnika na odpady zmieszane, ani też do podstawionego kontenera na gruz. Osobom, które pozbędą się jej w nielegalny sposób, grożą dotkliwe kary. Podpowiadamy, jak ich uniknąć.

Gdzie wyrzucić papę z dachu? Przyjmie ją PSZOK

Najprostsza odpowiedź na pytanie o to, gdzie wyrzucić papę z dachu brzmi: samodzielne dowieźć papy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Wyznaczone punkty przyjmują od mieszkańców danej gminy również takie problematyczne odpady, jak papa, materiały termoizolacyjne czy stare, zużyte okleiny. By jednak skorzystać z tej opcji, musimy posiadać samochód umożliwiający transport papy. Ważna jest nie tylko jego wielkość, ale też dostosowanie przestrzeni załadunkowej do przewozu pylących i brudnych ładunków. Pojazdem, który w tym przypadku sprawdzi się najlepiej, jest samochód dostawczy nieużywany do transportu produktów spożywczych.

Co zrobić ze starą papą i jak ją przechowywać?

Decydując się na samodzielne dostarczenie starej papy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, będziemy musieli rozwiązać jeszcze jeden problem. Co zrobić ze starą papą, zanim się jej pozbędziemy? Nie możemy po prostu odłożyć jej w mało uczęszczane miejsce posesji. Takim zachowaniem narażamy się bowiem na mandat wystawiony przez straż miejską, często kontrolująca działki, na terenie których przeprowadzane są remonty dachów. By uniknąć kary, papę najlepiej składować na paletach, zabezpieczając ją plandeką, która zapobiegnie porwaniu fragmentów przez wiatr.

Wywóz papy – jaki kontener należy zamówić?

Jak widać, składowanie i transport starej papy na własną rękę wiąże się z dość poważnymi problemami. Ich rozwiązaniem będzie oferowany przez naszą firmę wywóz odpadów w Krakowie oraz jego najbliższych okolicach. W ramach tej usługi dostarczymy do państwa kontener przystosowany do składowania i przewozu papy, a następnie odbierzemy go wraz z zawartością, która trafi do miejsca, w którym zostanie legalnie zutylizowana. Otrzymacie też państwo potwierdzenie wywozu papy. To ważny dokument w przypadku kontroli straży miejskiej, potwierdzający, że odpadów pozbyto się w legalny sposób.