Blog

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu - 3 sposoby

Przed tobą szykuje się generalny remont, wyprowadzka, sprzedaż mieszkania lub gruntowne porządki? Warto przed podjęciem takich działań zastanowić się nad tym, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy. Przedstawiamy 3 na to sposoby – samodzielny transport, oddanie rzeczy komuś lub zamówienie specjalistów od wywozu.

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy?

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy przed remontem, wyprowadzką lub przed sprzedażą nieruchomości? Stworzenie planu, zanim zabierzemy się do właściwego działania, pomoże usprawnić i przyspieszyć prace. Niemniej istotne jest, by zadbać o aspekt ekologiczny i etyczny – niepotrzebne rzeczy mogą się jeszcze komuś przydać. Sposób ich utylizacji ma niemałe znaczenie, bo odpady – szczególnie nietypowe, wielkogabarytowe, budowlane – nie mogą trafić do zwykłego, osiedlowego śmietnika. Tego rodzaju śmieci powinny trafić do stosownego pojemnika lub zostać wywiezione do miejsca, gdzie zostaną poddane utylizacji lub recyklingowi. Sposobów na to, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy, jest kilka – w wyborze najbardziej odpowiedniego pomocne będą poniższe kryteria:

  • posiadanie samochodu – osoby, które mają własny pojazd, mogą samodzielnie wywieźć rzeczy do miejsca ich utylizacji, np. do PSZOK-u. W przypadku rzeczy dużych lub ciężkich (takich jak stare meble) sytuacja jest utrudniona, bo szafa nie zmieści się do zwykłego, osobowego auta – wówczas przyda się większy samochód (kombi, dostawczy lub z przyczepą),
  • brak czasu lub palący termin – w niektórych sytuacjach – np. gdy do konkretnego dnia i godziny mieszkanie musi zostać wysprzątane lub całkowicie opróżnione – czas nie jest sprzymierzeńcem. W takim przypadku zamówienie profesjonalnej firmy, zajmującej się wywozem lub umówienie się z osobą prywatną na odbiór niepotrzebnych rzeczy, będzie najlepszym rozwiązaniem, 
  • wielkość i objętość rzeczy – gdy niepotrzebną rzeczą jest jeden niewielki mebel, to można go oddać lub wywieźć (nawet samochodem osobowym) do PSZOK-u. W przypadku, gdy objętość tych rzeczy przekracza pojemność pojazdu lub gdy kolejne partie śmieci będą sukcesywnie dodawane do pojemnika (np. podczas remontu czy rozbiórki), to najlepszym rozwiązaniem będzie zamówienie kontenera. 

Jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu? 3 sposoby

  • Samodzielnie – pierwszy sposób na to, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu, to samodzielny ich wywóz. W większości polskich miast średniej i dużej wielkości działają PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów. W PSZOK-u można zostawić stare meble i innego rodzaju odpady wielkogabarytowe, zużyte opony, sprzęty elektryczne i elektroniczne, odpady budowlane i wiele innych. Minusem tego rozwiązania jest konieczność posiadania samochodu odpowiedniej wielkości, by pomieścić w nim odpady i samodzielnie przetransportować je do punktu zbiórki.
  • Zadzwonić po specjalistów – drugi sposób na to, jak pozbyć się niepotrzebnych rzeczy z domu – zadzwonić po specjalistę. Na rynku jest wiele firm, które świadczą takie usługi, między innymi nasza, wyspecjalizowana w kontenerowym wywozie odpadów w Krakowie i okolicach. Największe atuty tej metody to wygoda i oszczędność czasu – zamówienie kontenera w Krakowie to idealna opcja szczególnie wtedy, gdy prace remontowe lub porządkowe trwają dłuższy czas (kilka dni czy parę tygodni) – kontener można zamówić na kilka dni lub przedłużyć ten termin tak długo, jak to będzie potrzebne.
  • Oddać niepotrzebne rzeczy  – w serwisach z lokalnymi ogłoszeniami można opublikować anons, że do oddania jest stara szafa lub nadal działający monitor. W internecie znajduje się również mnóstwo ogłoszeń, że ktoś przyjmie niepotrzebne rzeczy (stare telefony, gruz, meble do renowacji). Atutem tego rozwiązania jest fakt, że osoba chętna na niepotrzebne dla nas rzeczy samodzielnie je odbierze, odpadnie więc problem ich wywozu, co jest szczególnie uciążliwe w przypadku dużych rzeczy np. mebli.