Blog

Szybkie sprzątanie mieszkania - 5 sprytnych patentów

Domowe porządki nie muszą być męczące. Wystarczy kilka prostych patentów, by pożegnać się z bałaganem bez dużego wysiłku. Oto 5 sposobów na łatwe i szybkie sprzątanie.

Grunt to planowanie

Sprzątanie jest męczące przede wszystkim dlatego, że nieodpowiednio do niego podchodzimy. Pozytywne nastawienie i szczegółowy plan nie tylko sprawią, że prace będą dużo przyjemniejsze, ale też znacznie szybsze. Podczas planowania warto podzielić prace na 2-3 dni. Zalecamy zacząć od tych pomieszczeń, w których porządki pochłaniają najwięcej czasu.

Domowe środki czyszczące

Każdy z nas zdążył doświadczyć irytacji pojawiającej się, kiedy w trakcie porządków okazuje się, że w domu brakuje środków czystości. Wyjście do sklepu wybija nas z rytmu sprzątania i osłabia motywację. Nie warto jednak panikować, bo doskonałe alternatywy dla tych preparatów znajdziemy w kuchennej szafce lub kosmetyczce. Soda wymieszana z octem ułatwi mycie piekarnika lub zmywanie naczyń, mąka doskonale radzi sobie z tłustymi plamami na meblach. Z kolei zmywacz do paznokci to idealny środek do czyszczenia fug między płytkami.

Czy to naprawdę potrzebne?

Domowe porządki są tym dłuższe i bardziej pracochłonne, im więcej przedmiotów czeka na nas w szafkach i na półkach. Wiele z nich wcale nie jest nam potrzebnych. Jeśli nie mamy do nich emocjonalnego stosunku i rozstanie przyjdzie nam łatwo, warto się ich pozbyć – wyrzucić lub przekazać osobom, które będą z nich korzystać. Mniej ubrań oznacza mniej składania i prania, mniej ozdób to mniej osadzającego się kurzu, zaś mniej kosmetyków – łatwiejsze utrzymanie porządku w łazience.

Sposoby na szybkie sprzątanie

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na to, by poświęcić na sprzątanie cały dzień. W takich sytuacjach warto postawić na szybkie sprzątanie i skoncentrować się na tych elementach, które w największym stopniu wpływają na postrzeganie wnętrza. W łazience często wystarczy wypolerowanie baterii i lustra, by pomieszczenie wydało się dużo czystsze. Salon sprawi zaś dużo lepsze wrażenie, jeśli poświęcimy kilkanaście minut na wyczyszczenie przeszklonych gablot, uporządkowanie stołu, wytarcie kurzu i odkurzenie podłogi.

Duże porządki? Nie działaj sam

Najwięcej czasu i pracy pochłaniają porządki od dawna nieodwiedzanych strychów lub zagraconych piwnic. To o tyle skomplikowane przedsięwzięcie, że samo ich opróżnienie nie wystarczy. Należy też zadbać o legalną utylizację wyrzucanych przedmiotów, a nasz wolny dzień nie zawsze pokrywa się z terminem gminnej zbiórki odpadów wielkogabarytowych. Warto wtedy skorzystać z usług firm oferujących opróżnianie piwnic i strychów. Ich pracownicy nie tylko uporządkują pomieszczenie, ale też przeniosą wszystkie zbędne sprzęty do przygotowanego kontenera, który po ukończeniu zlecenia zostanie odwieziony do punktu legalnej utylizacji takich odpadów. Dla mieszkańców stolicy Małopolski mamy ofertę kompleksowego opróżniania pomieszczeń oraz wywozu odpadów na terenie Krakowa i okolicznych miejscowościach.